Mesec: lunarna inteligencija

/ Lama rabi alardi dini endavur esa kunis alim /

.

Mesec je oduvek bio veoma  važan izvor inspiracije ali i znanja za ljude zarad razumevanja unutrašnjeg i spoljašnjeg sveta igrajući ključnu ulogu u kosmogoniji, mitologiji, religiji, umetnosti, praćenju vremena, prirodnim naukama i na posletku i svemirskim letovima. Godine 1959. prvi objekti koje je stvorio čovek napustili su Zemlju i stigli do ovog drugog nebeskog tela, što je započelo s preletom sovjetskog lunarnog modula Luna 1 i namernim udarom Luna 2 o površinu Meseca. Godine 1966. Mesec je postao i prvo vanzemaljsko telo s uspešnim, mekim sletanjem koje je ostvarila Luna 9, dok je Luna 10 postigla prvo umetanje u orbitu oko Meseca. Uobičajeno ime za naš prirodni satelit jeste posle jednostavno – Mesec. Reč “mesec” potiče od staroengleskog mōna, koja, kao i svi njeni germanski srodnici, potiče, pak, iz protogermanskog mēnōn, što dalje vodi i do protoindoevropske reči mēnsis koja i znači – mesec. Ujedno bi ova reč mogla biti i povezana saglagolom meriti, u smislu vremena, što itekako ima smisla iz perspektive antičkih naroda.

Povremeno se u naučnim radovima koristi i naziv “Luna” kako bi se Mesec razlikovao od drugih satelita, dok se u poeziji “Luna” koristi kao personifikacija Meseca. “Sintija” (Cyntia) je još jedno poetsko ime Meseca, iako veoma retko korišćeno, a kojim se Mesec predstavlja kao boginja, dok je “Selena” (Selene), reč koja doslovno znači Mesec, grčka je boginja Meseca. Engleski pridev koji se odnosi na Mesec je lunarni, izveden od latinske reči lūna. Pridev “selenijanski” (Selenian) koristi se za opis Meseca kao zasebnog sveta, a ne samo kao nebeskog objekta, ali se i ovaj naziv veoma retko upotrebljava, posebno u današnje vreme. Ovaj pridev izveden je iz grčke reči “selene” (σελήνη) za Mesec, a srodna reč “selenik” prvobitno se koristila kao retki sinonim, dok se danas odnosi na hemijski element selen. Ime elementa “selen”, kao i njeni prefiksi ukazuju na proučavanje fizičkih karakteristika Meseca.

U vezi s hebrejskim jezikom, najčešća hebrejska reč za mesec je jareah ירח čiji je koren verovatno sličan reči ara ארה, što znači da bi značenje ovog izraza bilo “onaj koji luta“. Pesnički, zbog svoje beline, mesec se naziva levana לבנה, izraz koji se u jevrejskoj “Bibliji” (TaNaH תנ”ך) javlja samo tri puta. Reč hodeš חודש koja se takođe pojavljuje tri puta ukazuje na mlad mesec. U Postanju (Berešit בראשית) mesec je označen bez posebnog imena, ali kao jedno od dva velika svetlila. U odnosu na Sunce, nazvan je “manje svetilo koje vlada noću” i zajedno sa Suncem treba da služi za znakove, godišnja doba, dane i godine. Takođe, u drugim knjigama Biblije, izričito je rečeno da je mesec stvoren i da označava godišnja doba. Njegov tok, kao i tok Sunca, zaustavljen je božanskom voljom.

Grčka boginja divljine i lova, Artemida, koja se poistovećuje s rimskom boginjom Dijanom, često je smatrana boginjom Meseca. Upravo je ona i povremeno nazivana Sintija, kako smo malopre i pomenuli, po njenom legendarnom rodnom mestu na planini Sint (Mount Cynthus). Otud se svi ovi nazivi – Luna, Sintija i Selena –  i danas vrlo stameno održavaju u tehničkim terminima za lunarne orbite, kao što su “apoluna“, “perisintion“, kao i “selenocentričnost“.

.

.

.


ירח
Jareah

.

Prvi Mesečev pentakl tu je da nam posluži za inicijalno prizivanje lunarnih entiteta. Dakle, njime odškrinjujemo vrata svega onoga što se iza njih nalazi, otud isto tako ovaj pentakl nam može služiti često i u kombinaciji s drugima, kao i mnogim drugim magijskim aktivnostima koej od praktikanta zahtevaju posetu astralne ravni. Kao što je i vidljivo, čitav pentakl je u hijeroglifskoj formi koja podseća na kapiju, vrata. Vrata u središtu imaju Najsvetije Božansko Ime upisano:

יהוה
Adonaj

.

S desne strane čitamo još Božijih zamenskih Imena, dok s leve strane su upisana određena anđeoska imena:

שיואל
Šioel

ואול
Vaol

יאשיאל
Jašiel

והיאל
Vehiel

יהו
Jahu

יהוה
JHVH

אל
El

יהה
Jehe

.

Dok po obodima čitamo Psalam 107:16 koji kaže:

כי־שבר דלתות נחשת ובריחי ברזל גדע
Ki šibar daltot nehošet u’vrijhej varzel gidea
Јер он разби врата бронзана и сломи пречаге гвоздене

.

.

.

II

Drugim pentaklom Meseca imamo na raspolaganju moć upravljanja svime onime što voda sa sobom nosi: i dobrobiti, ali i njene opasnosti. Dovoljno je samo pokazati ovaj pentakl  entitetu ne bi li sprečili njegovo delovanje, ili, pak, pospešili ga da pojačano deluje. Naravno, zavisi o intenciji. Volji onoga ko njime pravilno raspolaže i poštuje li detaljno sva pravila i procedure koje ovakve akcije iziskuju.

Vidimo da ruka ukazuje na Ime El, odnosno na entitet Avriela.

Ili na pozivanje na Avriela.

U svakom slučaju:

אל אבריאל El Avriel

Dok u kružnom delu nailazimo na Psalam 56:11:

באלהים בטחתי לא אירא מה־יעשה אדם לי
Be’Elohim batahtij lo ijra ma ja’ase adam li
У Бога се уздам, нећу се бојати шта ће ми учинити човек

.

.

.

III

Trećim pentaklom Meseca osiguravamo se po noći, od svih vrsta uhoda, pretnji i napada. Isto tako nas štiti od opasnosti koja preti iz ili od vode u različitim okolnostima i uslovima. Prst ukazuje na dva imena:

וואפאל
Vavafel

אוב
Ov

A iz Psalma 40:13 čitamo:

רצה יהוה להצילני יהוה לעזרתי חושה
Rece Adonaj le’hacijlenij Adonaj le’ezratij huša
Господе, вољан буди да ме избавиш, Господе, у помоћ ми похитај

.

.

.

IV

Ovaj pentakl, ispravnom upotrebom, štiti od svih vrsta magijskog uticaja, ili napada. Štiti isto tako i od mogućih psiho-fizičkih povreda, odnosno služi da zaštiti vaš um i telo. Duh i dušuEntitet sa kojim se radi prilikom upotrebe ovog pentakla jeste Sofiel koji je najpozvaniji veštini baratanja biljem i dragim kamenjem, mineralima prirode. Otud svako ko Ga zazove biće i prilici da primi nešto od tog vrhunskog znanja i božanskog iskustva:

סופיאל

.

Božije Ime na ovom mestu jeste jedno od najpotentnijih, Ja sam Onaj Koji Jesam/će Biti:

אהיה אשר אהיה

.

Imena anđeoskih entiteta jesu:

יההל
Jahel

סופיאל
Sofiel

.

Dok moto koji prati ovaj pentakl glasi:

Confundantur qui persequuntur me et non confundar ego;

Paveant illi, et non paveam ego.

Нека се посраме они који ме прогоне, а ја нека останем не посрамљен;

Они да се прибојавају, не ја.

.

.

.

V

Petim prvenstveno tražimo dobijanje odgovora tokom sna, spavanja. Kao i za rad sa snovima generalno. No, istim ovim silinama može se takođe proizvesti vid destrukcije, gubitka, te može biti od koristi u različitim sukobima, ili čak i ratovima. To se dešava jer ovime utičemo na psihu onoga na kojeg smo ustremljeni. Remetimo mu san, ciklus spavanja te on tako postaje neuravnotežen i nestabilan. Onaj kojem se tim povodom obraćamo zove se Jihadiel:

יכדיאל

.

Dva imena koja takođe vidimo jesu ona najveća:

יהוה
Adonaj

אלהים
Elohim

.

Zajedno sa mističnim sigilom Meseca koji se ucrtava ispod ova dva imena, kao što je i prikazano. A kada je reč o anđeoskim entitetima, oni su:

יכדיאל
Jihadiel

אזראל
Azarel

.

Psalam upisujemo 68:1:

יקום אלהים יפוצו אויביו וינוסו משנאיו מפניו
Jakum Elohim jafucu ojvajv ve’janusu mesanajv mi’panajv
Нека устане Бог и нека се распрше непријатељи његови, нека беже од лица његовог они који га мрзе

 

.

.

.

VI

Za kraj smo ostavili jedan zaista divan pentakl Meseca koji služi prizivu izvrsnosti – onaj kojim možemo da se poslužimo onda kada želimo da prizovemo vodu, kišu. Obilne padavine. Te ukoliko je sve ispravno i precizno ugravirano na srebrnoj površini i potom postavljena pod vodu – kiše će padati i voda će nadolaziti sve dok je pentakl potopljen. Naravno, to mora biti izvršeno po danu i satu Meseca. Pentakl čine odgovarajući sigili s unutrašnjih oboda kruga, a koji se jasno odnose na prirodu u uticaj Meseca, dok u krugu čitamo Postanje 7:11-12:

נבקעו כל־מעינת תהום רבה
ויהי הגשם על־הארץ

Nivku kal majnot tehom raba
Va’jehi ha’gešem al ha’arec
Rазвалише се сви извори бездана
Киша је пљуштала по земљи

.



Pratite diskusiju/Subscribe
Obaveštavaj/Notify

0 Comments / Komentara
Najstarije/Oldest
Najnovije/Newest Izglasano/Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments